The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts – zwiastun filmu o zombie

Słowem wstępu – po tym, jak obejrzałem zwiastun filmu The Girl with All the Gifts, szukałem kilka minut swojej szczęki. Pierwsza myśl – toż to niemal ekranizacja przegenialnej gry The Last of Us (wspaniałej historii umiejscowionej w świecie opanowanym przez zagrzybiałe zombie). Gdy ochłonąłem i poszperałem tu i ówdzie okazało się, że jest to filmowa adaptacja wydanej w 2014 r., powieści Mike’a Careya (również autor scenariusza) zatytułowanej właśnie TGwAtG, choć z TLoU ma co nieco wspólnego.

Otóż produkcja ta zabiera nas do realiów, w których ludzkość została zmieniona w krwiożercze bestie za sprawą zmutowanego grzyba. Z dala od miast, gdzieś na brytyjskiej wsi, istnieje baza wojskowa, w której prowadzone są badania nad grupką zainfekowanych dzieci. Zachowały one zdolność odczuwania i racjonalnego myślenia, choć instynkty drapieżców zostały jedynie stłumione. Wśród latorośli znajduje się Melanie, niezwykle uzdolniona, pełna empatii dziewczynka, w znacznym stopniu odporna na działanie głodu. Wszystko komplikuje się, gdy hordy przedzierają się do obozu i tylko nieliczni uchodzą z życiem z ataku. Mała przez jednych jest postrzegana jako nadzieja i zbawienie, inni widzą w niej zagrożenie.

Reżyserem filmu jest Colm McCarthy. W obsadzie m.in. Glenn Close i Gemma Arterton. Na razie film dystrybuowany jest dosyć niszowo za granicą, wszak to nie blockbuster i raczej w Polsce go nie zobaczycie. IMDB podaje, że premiera w Internecie 26 stycznia. EDIT: recenzja filmu The Girl with All the Gifts.

Mam dla Was i dobrą wiadomość. W maju 2016 r. nakładem Wydawnictwa Otwarte wspomniana wyżej książka ukazała się w polskim tłumaczeniu jako Pandora. Wyszło całkiem zgrabnie, wszak Pandora (gr. pan – wszystko, dδron – dar) to według jednego z mitów greckich pierwsza kobieta. Kobieta, którą bogowie wyposażyli we „wszystkie dary” i posłali na ziemię jako karę dla ludzkości za nieposłuszeństwo Prometeusza.

Mike Carey Pandora Zombie jak w The Last of Us

 

Sprawdź również

Ghost in the shell soundtrack miniatura

Soundtrack z Ghost in the Shell – petycja i wycieki utworów

Filmowy soundtrack z Ghost in the Shell (nie mylić z tym albumem inspirowanym) miał ukazać …

Dodaj komentarz