Morningstar

Morningstar – flashowa retrospekcja

Nim upowszechniło się przekonanie, że na grach niezależnych można zarobić, a kreatywność wcale nie musi iść w parze z ogromnym budżetem przeznaczonym na oszałamiającą grafikę, ujściem dla twórczych zapędów internautów były flashowe gierki umieszczane na portalach pokroju Albino Black Sheep, Kongregate, Newgrounds czy Armor Games. Wśród dominujących prostych zręcznościówek można było znaleźć także perełki pokroju Morningstar studia Red Herring Labs.

Jest to klasyczna przygodówka point-and-click, wcielamy się w niej w rolę Powella, kosmicznego przewoźnika, którego statek wpadł w tajemniczą studnię grawitacyjną i zderzył się z powierzchnią nie mniej enigmatycznej pustynnej planety. Naszym zadaniem jest wpierw ocalenie życia ciężko rannego kapitana, a później zdobycie części zamiennych do naszego uszkodzonego kosmicznego TIR-a. Planeta okazuje się jednak nie być tak odludna, jak mogło się wydawać z orbity.

Jak na grę, która powstała, aby zadowolić raczej mało wymagającego odbiorcę, Morningstar zdecydowanie wybija się oprawą. Okraszony został całkiem niezłymi prerenderowanymi animacjami 3D, lokacje są zbudowane w przemyślany sposób oraz tworzą charakterystyczną atmosferę odosobnienia. Na deser całość jest w pełni udźwiękowiona, a osoby podkładające głosy pod kapitana i Powella spełniają swoje zadanie zadowalająco.

Nie jest to przesadnie skomplikowana przygodówka, długością nie grzeszy, bo można ją przejść w kilkadziesiąt minut, jednak jak na tytuł mający na karku niemal dekadę wciąż sprawia całkiem dobre wrażenie. Niedawno na Steamie pojawiła się wersja odświeżona, która podobno nie zawiera zbyt wiele nowego materiału, więc nie wiem czy cena prawie 10 euro jest uzasadniona, skoro wciąż można bezpłatnie zagrać w pierwowzór. Jeśli ktoś lubi klimatyczne science fiction i chce zabić trochę czasu jak za dawnych lat, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Pierwowzór na Armor Games: Morningstar
Odświeżona wersja na Steam: Morningstar: Descent to Deadrock

 

Sprawdź również

Inner Chains

Inner Chains – premiera gry i release trailer

Z małym poślizgiem, ale w dniu dzisiejszym ok. godz. 18 czasu środkowoeuropejskiego, będzie miała miejsce …

Dodaj komentarz